عرفان پژوهان


منوچهر صدوقی سها

منوچهر صدوقی سها (متولد ۱۳۲۷) نویسنده، پژوهشگر، عرفان‌پژوه، فیلسوف و حقوق‌دان ایرانی‌ست. او تحصیلات دانشگاهی‌اش را در رشته حقوق تا مقطع لیسانس پی گرفت. بعد از آن تحصیلات خود را در حوزه علمیه تا مراحل عالی عرفان و فلسفه ادامه داد و هم اکنون علاوه بر وکالت دادگستری، در برخی از دانشگاه‌های کشور و همچنین مؤسسه حکمت و فلسفه به تدریس می‌پردازد. او داماد علامه محمدتقی جعفری اس

ادامه ...

لئونارد لویزون

لئونارد لویزون (متولد ۱۹۵۳ در آمریکا) اسلام‌شناس، مولاناپژوه و پژوهشگر ادبیات فارسی‌ست. او عضو بنیاد میراث ایران در بخش ادبیات کلاسیک فارسی و صوفیه در دپارتمان مطالعات اسلامی و عربی دانشگاه اکستر انگلستان و سردبیر مجله مولانا ریویو است.

ادامه ...

رنالد نیکلسون

رِنالد الین نیکلسن‎Reynold Alleyne Nicholson‏ (اوت ۱۹۴۵ - اوت ۱۸۶۸) خاورشناس و اسلام‌شناس انگلیسی، شارح و مترجم آثار عرفانی فارسی و اسلامی به زبان انگلیسی است.

ادامه ...

رنه گنون

رنه گنون René Guénon محقق سنت‌گرا و پرآوازه فرانسوی که در سال 1886 در شهر بلوئا زاده شد. پدرش معمار بود. تحصیلات اولیه‌اش را در زادگاهش سپری کرد. در 1904 به پاریس رفت و به مطالعه در حوزه ریاضیات و سپس فلسفه پرداخت

ادامه ...

فریتهوف شووآن

فریتهوف شووآن در ۱۸ ژوئن سال ۱۹۰۷ متولد شد. پدرش آلمانی‌تبار بود، در حالی که مادرش از خانواده‌ای آلزاسی بود، تحصیل او در دو کشور آلمان و فرانسه سبب شد بر این دو زبان تسلط پیدا کند و از دوره جوانی که در جست‌وجوی حقیقت متافیزیکی بود، به خواندن اوپانیشاد و باگاوادگیتا گرایش پیدا کرد.

ادامه ...

تیتوس بورکهارت

تیتوس بورکهارت، آلمانی سویسی تبار در فلورانس ایتالیا زاده شده او پژوهشگر در زمینه هنرهای اسلامی، معماری و تمدن اسلامی بود و از محققین برجسته در عرفان و تصوف اسلامی به شمار می‌رفت.

ادامه ...

مارتین لینگز

مارتین لینگز با نام اسلامی ابوبکر سراج الدین از صوفیان پیرو طریقت شاذلیه و از مریدان فریتهوف شوئون ( شیخ عیسی نورالدین احمد ) بود. او در سال ۱۹۰۹ در منچستر در یک خانواده مسیحی پروتستان زاده شد.

ادامه ...

سید حسین نصر

سید حسین نصر تحصیلات ابتدایی را در مدرسه‌ای نزدیک خانهٔ خود در خیابان جمهوری گذرانید. در همان کودکی شروع به آموختن زبان فرانسه کرد و علوم اسلامی را نزد پدر خود می‌آموخت. سپس به دبیرستان فیروز بهرام جهت ادامهٔ تحصیل رفت.

ادامه ...

هانری کوربَن

هانری کوربن (زاده ۱۹۰۳ - درگذشته ۱۹۷۸ میلادی) فیلسوف ، شرق‌شناس ، ایران‌شناس و اسلام‌شناس و شیعه‌شناس فرانسوی و استاد دانشگاه سوربن پاریس بوده‌است. او بخشی از عمر خود را در ایران و خاورمیانه زندگی کرد. وی از معتقدین به اسلام شیعی محسوب می شود

ادامه ...