چاپ کتاب اصطلاحات و مفاهیم بنیادین در عرفان اسلامی

کتاب«اصطلاحات و مفاهیم بنیادین در عرفان اسلامی» به قلم خانم دکتر فاطمه طباطبایی، دکتر محمود شیخ و دکتر حسن مهدی پور به چاپ رسید. در باره این اثر ارزشمند می توان گفت که:

شناخت زبان مخصوص و مصطلحات ویژه هر دانش نقشی اساسی در فهم و درک آن ایفا می‌نماید؛ ازاین‌رو اصطلاح شناسی و فهم مفاهیم بنیادی در هر علمی برای دانشجویان و پژوهشگران آن علم ضروری خواهد بود. عرفان نیز به مثابه یک علم از این قاعده مستثنی نبوده، بلکه نمونۀ آشکار این قاعده محسوب می‌شود چه بسیار مطالب دقیق که در حجاب مصطلحات پنهان‌اند و چه بسیار مباحث شگرف که با کوتاه‌ترین عبارات برای آشنایان این علم خودنمایی می‌کند و بیگانگان به آن زبان از فهم آن بی‌بهره‌اند. بدین جهت است که در هر علمی به فراخور نیاز و احتیاج اصحاب آن، کتاب‌های متعددی در شناسایی و توضیح اصطلاحات آن علم تدوین و تألیف شده است. در وادی عرفان نیز پژوهش‌های پر مغز و مفیدی نگاشته شده است و ره پویان عرفان را برای ورود به این علم یاری می‌رساند. اما انگیزه‌ای که نویسندگان این اثر را بر آن داشت تا تقریر دیگر و پژوهشی جدید در این عرصه ایجاد نمایند اولاً کتاب‌های موجود، هم از حیث نحوۀ بیان و هم تفصیل مطالب به‌گونه‌ای است که مشتمل بر چند مجلد می‌شود؛ ثانیاً به نحو الفبایی تنظیم شده‌اند که هرچند در شرایطی و برای عموم مفید خواهند بود ولی برای دانشجویان این رشته کافی نخواهد بود؛ ازاین‌رو لازم بود ارائه مصطلحات در تنظیمی جدید بر پایه روابط طولی آنها با یکدیگر و در ذیل عناوین کلی شکل گیرد تا جایگاه هر کدام دقیق‌تر روشن گردد.

تلاش مؤلفان در کتاب پیش رو بر آن بوده که اهم مفاهیم پایه و اصطلاحات بنیادین این علم شریف، در الگویی نظام‌مند و منسجم با رعایت ارتباط مفهومی اصطلاحات و عنوان‌بندی آنها در دو حوزۀ عرفان نظری و عملی با ذکر آرای امام خمینی به مخاطب به‌ویژه دانشجویان این رشته ارائه گردد تا با مطالعه این مفاهیم و پیوند آنها با یکدیگر به شناخت آموزه‌های عمیق عرفانی دست یازند. اثر حاضر در قالب یک جلد به همت پژوهشکده امام خمینی(س) و انقلاب اسلامی تدوین شده و با قیمت ۱/۱۹۰/۰۰۰ ریال و در ۵۰۰ نسخه در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

 

 

 
اندکی صبر نمایید...